Luka Tavčar največji junak 15. Vzpona na Široko

P1020028ŠKTD Lom je izpeljal jubilejni 15. Vzpon na Široko. V krasnem vremenu se je tekmovanja, na katerem je potrebno premagati 600 višinskih metrov udeležilo 80 tekačev, 20 tekačic, 13 gorskih in 84 cestnih kolesarjev ter 10 cestnih kolesark. Na krajši, 900 metrski progi, je teklo 8 dečkov in 7 deklic. Junaki so vsi, največji pa Luka Tavčar, ki je po lanskem gorskokolesarskem podrl še cestnokolesarski rekord in to za več kot minuto!

Cestni kolesarji so na Mostu na Soči, na 153 metri nad morjem startali ob 10.30. Za 5,6 kilometra dolgo progo s 10,7 % povprečnim naklonom je Luka Tavčar (Calcit Bike Team) potreboval natanko 21 minut (21:00) in kar za 1 minuto in 3 sekunde podrl dve leti star rekord Blaža Bonče. Zasledovalci, vsi sicer vrhunski amaterski kolesarji, so bili letos zelo hitri, a več kot minuto za Tavčarjem. Primož Porenta (Bam.Bi) je bil s časom 22:13 drugi, Robert Kralj (KD Branik) pa z 22:15 takoj zadaj na 3. mestu.

Med ženskimi kolesarkami je četrtič zapored slavila Laura Šimenc (BTC City Ljubljana), letos s časom 25:58, kar je 13 sekund manj od njenega lanskoletnega rekorda. Druga je bila Špela Škrajnar (Ganesha Team) z 28:53, tretja pa Eriko Jesenko (KD Slovenske specialkarke) s 30:14.

Med gorskimi kolesarji je Tavčarja, ki je lani postavil rekord na gorskokolesarski progi, nasledil njegov klubski kolega Boštjan Hribovšek (Calcit Bike Team), slovenski prvak v olimpijskem gorskokolesarskem krosu. Za progo, na kateri tekmujejo tudi tekači, dolga pa je 4,9 kilometra s tudi 30 % naklonom, je potreboval 28 minut in 21 sekund (28:21). Drugi je bil Tomislav Iskra (KD Brda) s časom 30:50, tretji Jernej Hirci (KK Završnica) z 31:59.

Kralj teka je po petih drugih mestih od 2010-2014 postal Daniel Vinčec (Istrski Tovar) s časom 28:38, drugi je bil vodilni v Primorskih gorskih tekih Simon Strnad (ŠD Nanos Podnanos) z rezultatom 30:16, tretji pa mladi Anej Likar (ŠD Nanos Podnanos) s 30:43.

Prvič je na tekaškem vzponu, ki je potekal dvanajstič, tekla odlična slovenska tekačica na dolge proge Petra Tratnik (ŠD Nanos Podnanos) in zmagala s časom 33:54 in za sabo pustila lanskoletno zmagovalko Mihaelo Tušar (ŠD Nanos Podnanos), ki je bila druga ob času 26:46, na tretjem mestu pa je pristala Urša Trobec, ki je imela čas 39:23.

Omenimo še visoko udeležbo med dečki in deklicami, med njimi so bili tudi predšolski, in najstarejšega tekmovalca, 87-letnega kolesarja Adolfa Križnarja.